forum.nomocanon.com
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Botezul copiilor in aceeasi apa si botezul unui copil de doi nasi

2 participanți

In jos

Botezul copiilor in aceeasi apa si botezul unui copil de doi nasi Empty Botezul copiilor in aceeasi apa si botezul unui copil de doi nasi

Mesaj Scris de rarescalinsocaci Joi Mar 03, 2016 10:43 pm

Doamne ajuta! Am doua nelamuriri. Eu stiu ca in popor exista ideea ca daca doi copii sunt botezati in aceeasi apa devin oarecum frati de botez, deci daca cei doi sunt baiat si fata, ar fi oprita casatoria acestora. exista vreun canon care sa spuna asa ceva? daca da, atunci cum ramane cu cei care sunt botezati intr-un lac, sau in mare, sunt toti frati?

Iar cea de-a doua intrebare este referitoare la nasi. Daca un barbat cu o femeie, necasatoriti, boteaza acelasi copil, acestia nu se mai pot casatori?

Multumesc anticipat!

rarescalinsocaci

Mesaje : 4
Data de înscriere : 02/01/2016

Sus In jos

Botezul copiilor in aceeasi apa si botezul unui copil de doi nasi Empty Re: Botezul copiilor in aceeasi apa si botezul unui copil de doi nasi

Mesaj Scris de Pr. Patriciu Joi Mar 03, 2016 11:25 pm

Aceste probleme vor fi discutate în anul IV in primul semestru. Pentru a nu vă lăsa să așteptați prea mult vă aduc unele crâmpeie de răspuns. Toți crreștinii sunt născuți dintr-o apă și duntr-un Duh. Nu există nici o rânduială a Bisericii care să evidențieze impedimente cauzate de astfel de situații.

La Botez naș este cel ce primește pe copil din apa Botezului. Când sunt soț și soție, fiind un singur corp familial sunt ambii nași. Altfel dacă sunt mai mulți care asumă rolul de naș, după obiceiuri locale, unul este nașul propriu-zis, care primește pruncul din apa botezului, iar ceilalți care au un rol ceremonial sunt doar martori. Canoanele nu vorbesc despre impedimente la căsătorie care ar fi cauzate de asistarea împreună la Sfântul Botez ca naș și martor.
Pr. Patriciu
Pr. Patriciu
Admin

Mesaje : 27
Data de înscriere : 18/12/2015

https://nomocanon.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum